sobota, 5 stycznia 2013

Zbiórka drużyny!„Kochamy życie nie dlatego, że jesteśmy przyzwyczajeni do życia, lecz dlatego, że jesteśmy przyzwyczajeni do kochania. Życia nie można wybrać, ale można je zmarnować lub uczynić pięknym”
Danuta Bytnar
05.01.1924
05.01.2012
 
Dziś odbyła się niezwykle ważna zbiórka naszej drużyny. Wspólnie obchodziłyśmy rocznicę urodzin Dusi Bytnar, naszej przyszłej patronki.
Dusia była harcerką 14 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerek "Biała", działała w zastępie "Krokusy". Jej rodzice byli nauczycielami, a brat, Jan Bytnar podobnie jak ona działał w drużynie harcerskiej.
Jej młodość przypadła na bardzo trudny okres w historii Polski, czasy okupacji i ciągłych ataków zbrojnych.  
 
W czasie II wojny światowej była łączniczką. Przekazywała tajne, zaszyfrowane wiadomości . Ryzykując życie przekazywała rozkazy i nowe wiadomości z pola bitwy. Choć bardzo młoda, była odważna i sumiennie wykonywała powierzone polecenia. Stale pamiętając, że działa w imię ojczyzny. 

Po wojnie dostała się na warszawską Politechnikę i została inżynierem budownictwa. Jako młody architekt działa z zapałem i rozmachem.  Pracowała również w Biurze Odnowy Stolicy.

Była silną, ciepłą kobietą. Liczyły się dla niej wartości rodzinne, w jej domu pełno było ludzi. Miała wielu przyjaciół, którzy pomagali jej znieść terror czasów wojennych. Była pogodna, nie poddawała się. Uwielbiała się śmiać, była towarzyska i radosna. Została odznaczona „Orderem Uśmiechu”.   Dziękuję wszystkim zastępom za obecność! Przypominam o rozpoczęciu działalności Bractwa Niewidzialnej Ręki i zobowiązuję wszystkie druhny do zdobycia sprawności! 


Niewidzialna ręka * 
1. Zna najważniejsze fakty z życia Danusi Bytnar (w formie strony do kroniki)
2. Wykona niepostrzeżenie 5 dobrych uczynków (tak, aby nikt nie dowiedział się, że zrobiła je właśnie ona) pozostawiając jedynie ślad niewidzialnej ręki
3. Posprząta grób Luxora (Wiktora Matulewicza)
4. Wykona własnoręcznie prezent dla ważnej dla  siebie osoby i podrzuci go jej
4. Zna na pamięć 2 piosenki z czasów wojny
5. Zna 3 szyfry
6. Weźmie czynny udział w akcji „Podaj dalej"
Chcemy, aby postawa Danusi Bytnar nauczyła nas służby w radości. Wiemy od jej rodziny, że jej cechą rozpoznawczą był goszczący nieustannie na jej twarzy uśmiech. Chcemy więc, aby na jej wzór nasza harcerska droga była wypełniona pogodą ducha.
Dusia swoje życie poświęciła nie tylko podczas wojny, ale również w czasie odbudowy państwa, aby służyć ojczyźnie, innym ludziom, szczególnie słabszym od siebie. Jej wzór ma uwrażliwić nas na potrzeby otoczenia i automatyczny odruch niesienia pomocy i udzielania się tam, gdzie występuje taka potrzeba, bez oczekiwania na pochwały. 

Czuwajmy w radości!
Ania 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz